Od září by měly do akademií vstoupit i dívky

Od září by měly do akademií vstoupit i dívky

Aleš Roll
11.06.2020
Pardubice
FAČR

Zástupci Regionálních fotbalových akademií FAČR (RFA) a ženského fotbalu se sešli nad společným tématem. Od září 2020 by měly být součástí akademií také dívky, pilotní projekt se pravděpodobně rozeběhne v Pardubickém kraji.

Cílem Regionálních fotbalových akademií Fotbalové asociace České republiky je centralizace fotbalových talentů v kategorii čtrnáctiletých a patnáctiletých. Těm RFA poskytuje nadstandartní výchovně-vzdělávací podmínky, a optimálně je tak rozvíjí jak po stránce sportovní, tak společenské a osobnostní.

Dosud byly akademie určeny až na výjimky chlapcům, nyní by se měla děvčata stát pevnou součástí RFA. „Jestli vše poběží, jak má, tak od 1. září, kdy otevíráme školy, by se měl v Pardubickém kraji rozeběhnout pilotní projekt. Jsme na dobré cestě, abychom do chlapeckého kolektivu dostali dívky, které mají kvalitu a kterým se chceme věnovat a chceme jim dát šanci, aby se zlepšovaly,“ popisuje Karel Poborský, ředitel Úseku elitní mládeže a vedoucí RFA FAČR.

Ve školním roce 2020/2021 se bude projekt s dívkami v pardubické akademii testovat, později by se měl rozšířit i do dalších osmi RFA. „Rok si to budeme analyzovat, co to s sebou přináší, jaká to má úskalí, abychom v září 2021 byli schopni tento projekt s talentovanými dívkami otevřít i v dalších akademiích,“ vysvětluje Poborský.

Možnost být součástí regionálních fotbalových akademií zástupci ženského fotbalu vítají. „Já to vidím jako obrovský přínos pro nás, je to možnost nastartovat holky už v žákovském věku. Pokud chceme dál děvčata profesionalizovat a výkonnostně posunout, je skvělé, když můžou holky takto začít v akademiích,“ pochvaluje si Karel Rada, trenér ženského národního týmu, který se jednání v sídle FAČR zúčastnil.

divky2.jpg

Podobně to vidí i Eva Šmeralová, která je trenérkou národního týmu WU15. „Je to velký krok kupředu, chceme tím zkvalitňovat hráčky v mládežnických kategoriích. Nejprve si slibujeme, že se zlepší jejich výkony v mateřských klubech a do budoucna se to přenese i do reprezentací,“ věří Šmeralová, jež má na starosti rovněž celou mládežnickou kategorii ženské kopané.

V praxi to bude vypadat tak, že do pardubické akademie vstoupí v září v rámci pilotního projektu zřejmě čtyři nejtalentovanější dívky z východních Čech. V akademii budou fungovat úplně stejně jako chlapci, budou mít k dispozici internát, budou mít stejný rozvrh, dopolední sportovní činnost i výuku. Odpoledne budou trénovat v místním ligovém týmu pod dohledem šéftrenéra, který je úzce napojen na akademii.

„Těšíme se, až tady budeme holky mít. Jednou jsem udělal během svého působení u mládeže tu chybu, že jsem měl jen třídu kluků a nebylo to dobře. Holky ten chlapecký kolektiv určitě oživí, smíšené třídy potřebujeme,“ pochvaluje si Ladislav Matras, šéftrenér RFA Pardubického kraje.


„Akademie nastavují trend výchovy fotbalové mládeže u nás.“

Karel Poborský, vedoucí Úseku mládeže FAČR

Více o akademiích

Partneři

Puma FTVS UK Středisko praktické psychologie s.r.o. XPS