FAČR pracuje na budoucnosti mládeže

Téměř stovka trenérů, manažerů, fyzioterapeutů a dalších specialistů se v uplynulém týdnu sešla na školení, kde proběhlo předávání aktuálních informací a metodiky pro výchovu mládeže zlatého, tedy žákovského věku.

Tomuto období se společně s tím přípravkovým říká „Zlatý věk učení“. A právě proto se na něj Fotbalová asociace (FAČR) aktuálně nejvíce zaměřuje. Ve Špindlerově mlýně proběhlo třídenní pracovní setkání, kterého se zúčastnily všechny skupiny, podílející se na výchově dětí a hráčů v tomto věku. Kompletní realizační týmy Regionálních fotbalových akademií. Grassroots trenéři mládeže, kteří mají na starosti vzdělávání a tréninky v jednotlivých krajích, lektoři a metodický úsek asociace v čele s vedoucími sportovně technického oddělení a k tomu zástupci Sparty a Slavie – taková byla sestava téměř stovky lidí, podílejících se na koncepci výchovy fotbalové mládeže v České republice. „Rok a půl jsme se věnovali nastavení určitých principů a fungování akademií. Nyní naše pozornost a energie směřuje ke vzdělávání trenérů a nastavení metodiky, která sjednocuje v podstatě veškeré trenérské postupy v České republice,“ popisuje mimořádně obsáhlý seminář sportovně technický ředitel FAČR Michal Prokeš.

Intenzivní program byl rozdělen na společné prezentace a přednášky a také specializované tematické skupiny, které vedl pro trenéry Antonín Barák s Jiřím Vorlickým. „Navazujeme na práci z jara a podzimu, vytváříme metodiku a musíme být při sjednocování trpěliví,“ doplňuje Barák.

Gólmanům se věnoval Petr Kouba, fyzioterapeutům člen reprezentačního A-týmu Martin Janoušek. Nechyběli ani odborníci na psychologii a výživu. „Jsem rád, že akademie jsou hlídané po zdravotní i výživové stránce, specialisté mají prostor pro svou práci a trenéři s nimi spolupracují, to je velmi pozitivní,“ kvituje setkání Janoušek.

O novou a zajímavou zkušenost šlo pro zástupce mládežnických úseků Sparty a Slavie. „Pro nás je účast na takové akci špička. Vidíme tady trochu jiný pohled na fotbal v této kategorii, ne přímo ten klubový, a také to, že FAČR investuje opravdu hodně prostředků i sil do výchovy dětí,“ neskrýval pozitivní dojmy šéftrenér žákovských kategorií SK Slavia Praha Petr Karoch. „Mám z toho setkání velmi dobrý pocit a cítím i pozitivní energii z lidí, kteří se tady sešli, aby sjednotili směr při výchově nejtalentovanějších hráčů,“ dodal řídící trenér mládeže AC Sparta Praha Jan Kopáňko.

Iniciativa asociace bude aktuálním roce pokračovat také dalšími setkáními s trenéry přímo v krajích České republiky.

Účast na školení ke koncepci výchovy mládeže v ČR:

Trenéři a realizační týmy Regionálních fotbalových akademií

Grassroots trenéři mládeže ze všech 14 krajů ČR

Metodický úsek FAČR

Úsek talentované mládeže FAČR

Ředitel sportovně-technického oddělení FAČR

Vedoucí trenéři žákovských kategorií Slavie a Sparty